POLSKA MARKA

Darmowa dostawa od 200 zł

10 rzeczy, których potrzebujesz, na przyjęcie nowego psa

Pojawienie się psa w domu to ogromne przeżycie, zarówno dla nas, jak i dla nowego członka rodziny.

Młody pies gwałtownie zmienia otoczenie i zostaje oddzielony od matki, co może wywołać u niego spory stres. Żeby mógł poczuć się z nami bezpiecznie i komfortowo, musimy zapewnić mu do tego odpowiednie warunki.

Oto 10 rzeczy, w które powinieneś się zaopatrzyć, przed przyjęciem psa do domu:

SMYCZ

Na spacerze z nowym przyjacielem będzie Ci potrzebna smycz. Wybierz tradycyjną 2-metrową linkę, która zagwarantuje Ci pełną kontrolę nad psem.

Unikaj rozciąganych smyczy typu FLEXI, które utrudniają naukę chodzenia na luźnej smyczy.

Obroża / szelki

Szelki lub obroża powinny być dopasowane do wielkości psa. Nie mogą krępować ruchów, ani swobodnie przechodzić przez głowę. Najlepiej sprawdzą się tu akcesoria regulowane, które będziesz mógł też wykorzystać w późniejszym czasie.

Nie zapomnij do obroży przypiąć adresówki z Twoimi danymi kontaktowymi. Dzięki temu, w przypadku zaginięcia, pies będzie miał szansę bezpiecznie wrócić do domu.

Maty i woreczki na odchody

W dzisiejszych czasach trawniki to istne pola minowe, po których ciężko przejść, nie brudząc sobie podeszwy. Zadbaj o porządek w swojej okolicy i zawsze na spacery zabieraj ze sobą woreczki na odchody. 

Zanim nauczysz psa załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz, to właśnie Twój dom będzie dla niego toaletą. Zaopatrz się w maty higieniczne i połóż je w miejscach, w których Twój pies najczęściej się załatwia. Przy odrobinie szczęścia, zamiast na podłogę, psiak załatwi się na jedną z takich podkładek 🙂

PRO TIP: Nie kupuj mat dedykowanych psom. Te przeznaczone dla ludzi są o wiele tańsze, a równie dobrze spełniają swoją rolę (znajdziesz je w każdej aptece).

Karma

Żywienie szczeniąt ma ogromne znaczenie dla zdrowia zwierzęcia, dlatego już od samego początku musimy zadbać o odpowiedni pokarm dla naszych pupili.

Początkowo zaleca się podawać psu karmę, którą był żywiony w hodowli.  Późniejsza zmiana karmy musi zachodzić stopniowo, gdyż gwałtowne zmiany w diecie mogą prowadzić do problemów żołądkowych.

Oto przykładowe dawkowanie:

1-2 dzień: 75% starej karmy i 25% nowej karmy

3-4 dzień: 50% starej karmy i 50% nowej karmy

5-6 dzień: 25% starej karmy i 75% nowej karmy

7 dzień: 100% nowej karmy

Wybierajmy karmy, które dostarczą psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

WOŁOWINA od RAWI, dzięki odpowiednim proporcjom wapnia i fosforu oraz związkom wspierającym kości i stawy (glukozamina i siarczan chondroityny), będzie idealnym rozwiązaniem dla młodych i rosnących psów (link do sklepu).

Karmiąc szczeniaka, powinniśmy dobrać ilość karmy do jego wieku i wagi (obecnej i docelowej). Możemy w tym celu skorzystać z kalkulatorów internetowych, które obliczą dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla naszego pupila.

SMACZKI

Okres szczenięcy to świetny moment na nauczenie psa nowych umiejętności. Aby pies był odpowiednio zmotywowany do współpracy podczas treningu, musisz zapewnić mu atrakcyjne nagrody. 

Taka nauka wymaga częstego i szybkiego nagradzania. Wybierz więc miękkie i drobne smakołyki, które pies będzie w stanie sprawnie zjeść.

Saszetka na smaczki

Ludzie często popełniają błąd i po dobrze wykonanym przez psa poleceniu, tracą kilka sekund na szukanie smakołyków w kieszeni. Pies w tym czasie zdąży już spojrzeć na innego czworonoga, powąchać krzaczek i zaszczekać na przejeżdżające auto. 

Myślisz, że pamięta, za co jest ta spóźniona nagroda?

Podczas tresury musimy być gotowi na szybką reakcję, aby pies wiedział, za co zostaje nagrodzony. Wygodna saszetka na smakołyki będzie w tym przypadku niezbędna. Najlepiej sprawdzi się taka, którą zapniesz sobie w pasie i do której z łatwością w każdej chwili sięgniesz.

Miski

Jedna na jedzenie, druga na wodę.

Miska plastikowa? Odradzamy. Pod Twoją nieobecność szybko stanie się obiektem gryzienia. Postaw na miskę ceramiczną lub metalową z gumowym spodem, która nie będzie się przesuwać podczas jedzenia.

Jeśli Twój pies traktuje każdy posiłek jak sprint i połyka granulki w całości, wybierz miskę ze specjalnymi wypustkami, które zmuszą psa do wolnego jedzenia i zmniejszą ryzyko zadławienia.

Zabawki

Szczeniaki uwielbiają gryźć. Jeśli nie chcesz, by w ich rosnących zębach wylądował Twój ulubiony but, zapewnij im odpowiednie akcesoria do zabawy.

Zainwestuj w kilka zabawek o różnym stopniu twardości. Muszą być one na tyle duże, by pies nie miał możliwości przypadkowo ich połknąć.

Do zabawek treningowych (takich jak szarpak lub piłka) pies powinien mieć ograniczony dostęp. Wyjmuj je wtedy, kiedy  chcesz się z psem pobawić. W ten sposób zyskają one w jego oczach na wartości. 

Legowisko

Nie samą zabawą szczeniak żyje. Spokojny kąt na sen i odpoczynek stanowi nieodłączny element adaptacji młodego psa do nowego otoczenia.

Na psie posłanie wybierz miejsce, w którym maluch będzie mógł się zawsze zrelaksować, z dala od hałasów codziennego życia. 

Wygodną opcją są legowiska z rozpinanym pokrowcem, które można bez problemu wrzucić do pralki.

Klatka

Klatka dla zwierząt budzi wiele kontrowersji.

W rzeczywistości jest ona jednak doskonałym narzędziem treningowym, a odpowiednio wprowadzona może stanowić dla psa bezpieczny azyl. Nie tylko zapewni mu świetną ochronę podczas Twojej nieobecności, ale również ocali mieszkanie przed potencjalnym zniszczeniem.

Zadbaj tylko o odpowiedni rozmiar klatki, by pies mógł się w niej swobodnie poruszać.

Podsumowanie

Mając przygotowaną taką wyprawkę, jesteś gotowy na przyjęcie w swoim domu nowego członka rodziny.

Co jeszcze będzie Ci potrzebne? Przede wszystkim dużo czasu, cierpliwości, troski i miłości. Tak skompletowany zestaw stwarza psu odpowiednie warunki do rozwoju, a Tobie pozwoli zbudować z nim piękną relację na długie lata.

Zobacz także