POLSKA MARKA

Darmowa dostawa od 200 zł

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Każdy czworonóg musi się czasami podrapać i nie powinno budzić to naszych obaw. Problem pojawia się wtedy, gdy pies drapie się zbyt często, a uporczywy świąd wyraźnie sprawia mu dyskomfort.

Jeśli Twojego psu ciągle swędzi skóra to bardzo możliwe, że ma alergię skórną. To dość powszechne u psów, a przyczyną może być wiele czynników, w tym karmienie nieodpowiednią karmą. W tym artykule omówimy możliwe przyczyny wzmożonego drapania oraz podpowiemy, jaką karmę wybrać dla psa z alergią skórną i jakie składniki będą dla niego najlepsze.

Przyczyny swędzącej skóry u psa:

  • pchły – te lubiące ciepło owady atakują psy najczęściej w okresie wiosenno-letnim. Potrafią bardzo szybko się rozmnażać; dorosłe pchły są szare lub białe, natomiast larwy są koloru czarnego
  • infekcja ucha – nadmierne drapanie po uszach może świadczyć o rozwijającym się stanie chorobowym w kanale słuchowym. Dodatkowe objawy to trzepanie uszami, zaczerwienienie, obrzęk oraz stęchły zapach i wydzielina z ucha
  • pasożyty – (np. świerzbowce, wszy) mogą powodować swędzące zaczerwienienie na skórze, a nawet małe łysienia, które z kolei powodują u psa nadmierne drapanie i „wygryzanie” zaatakowanych okolic
  • zbyt częste mycie – nadmierne użycie szamponów (nawet tych dedykowanych dla zwierząt) wysusza skórę, pozbawiając psa tłustej warstwy ochronnej. W konsekwencji skóra jest podrażniona i swędzi, a niekiedy pojawia się też łupież
  • alergia środowiskowa (np. na kurze, roztocza, pyłki), które również mogą powodować uporczywy świąd, wysypkę, a nawet problemy z oddychaniem
  • alergia pokarmowa  – jeśli Twój pies zaczyna częściej się drapać, to bardzo możliwe, że jest uczulony na któryś ze składników obecnej karmy. Przyjrzyj się jego diecie i postaw na proste, naturalne karmy monobiałkowe. Unikaj popularnych alergenów, takich jak zboża, kurczak, czy soja

Jeśli podejrzewasz u swojego psa alergię, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest postawienie właściwej diagnozy. Twój weterynarz pomoże Ci ustalić, czy Twój pies naprawdę ma alergię i zdecyduje, jaka karma będzie dla niego najlepsza.

Jaka karma?

Gdy już wiesz, jaki rodzaj alergii ma Twój psiak, powinieneś poszukać karmy, która nie wywoła u niego reakcji alergicznej. Ogólnie rzecz biorąc, karmy bezzbożowe są idealne dla psów z alergiami ze względu na brak powszechnego alergenu jakim jest gluten pszenny. Powinieneś również unikaj żywności zawierającej dodatki technologiczne, czyli  sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty.

Owoce i warzywa są doskonałym źródłem witamin i minerałów, które są niezbędne w diecie każdego zwierzaka. Marchew, jabłka, słodkie ziemniaki, kalafior, borówki, szpinak i dynia pomogą dostarczyć Twojemu pupilowi wielu niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie pomagając złagodzić swędzenie związane z alergią skórną.

Ryby (szczególnie tłuste ryby morskie np. łosoś) to doskonały wybór dla psów z alergią skórną ze względu na wysoki poziom kwasów tłuszczowych Omega-3, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry i sierści psa.

Pamiętaj: zawsze konsultuj się z weterynarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie swojego psa!

Wybierając karmę dla psa z alergią skórną, zwróć uwagę na ilość źródeł białka. Im mniej składników i mniej źródeł białka, tym mniejsze ryzyko trafienia na uczulający psa składnik. 

Karmy, w których znajdziesz tylko jedno źródło białka zwierzęcego to karmy monobiałkowe.

Dlaczego karma monobiałkowa będzie dobrym wyborem dla psa alergika?

Alergię pokarmową u psów najczęściej wywołują składniki zawierające białko, zarówno zwierzęce, jak i roślinne. Często jest to gluten zawarty w zbożach (pszenica, owies, jęczmień lub żyto), soja, ryż, ale też kurczak, jagnięcina, czy ryby.

Suche karmy monobiałkowe są doskonałym wyborem dla psów z alergiami skórnymi, ponieważ zawierają tylko jeden rodzaj białka. Pomaga to łatwiej zidentyfikować źródło alergii i wyeliminować potencjalne alergeny z diety Twojego pupila. Zmniejsza to również ryzyko rozwoju nietolerancji pokarmowej lub nadwrażliwości, które mogą pogorszyć problemy skórne.

Suche karmy monobiałkowe TAKIPIES zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których Twój szczeniak potrzebuje, aby prawidłowo się rozwijać, a jednocześnie nie zawierają żadnych sztucznych barwników ani konserwantów, co czyni je zdrowszą opcją niż wiele innych komercyjnych karm dla psów.

Karma dla psa z alergią skórną – na co jeszcze zwrócić uwagę?

W składzie karmy powinny być również zdrowe tłuszcze Omega-3, które pomagają zachować zdrową skórę i sierść. Karmy dla psów z alergią skórną powinny zawierać również inne drogocenne składniki, takie jak witaminę E i cynk. 

Podsumowanie

Jeśli Twojemu pupilowi dokucza uporczywy świąd i zmiany skórne, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z weterynarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i wskaże dalszy plan działania. Pamiętaj, że wybór odpowiedniej karmy dla psa z alergią skórną może pomóc psu poczuć ulgę i pozostawi go z piękną, zdrową skórą i sierścią.

Karma dla psa z alergią skórną powinna być dobrze zbilansowana i zawierać odpowiednią ilość białka i tłuszczu. Zwracaj uwagę na ilość źródeł białka oraz obecność składników, takich jak kwasy tłuszczowe Omega-3, witamina E i cynk.

TAKIPIES oferuje unikalną linię suchych karm monobiałkowych, które są dostosowane do potrzeb psów z alergiami. Karmy te są wytwarzane z jednego źródła białka i nie zawierają sztucznych konserwantów, zapewniając Twojemu pupilowi dostęp do wysokiej jakości pożywienia bez wywoływania jakichkolwiek nadwrażliwości pokarmowych.

Zawierają również naturalne źródła kwasów tłuszczowych Omega-3, witamin oraz minerałów. 

Dostępne w trzech pysznych smakach, które przekonały niejednego niejadka – sprawdź sam!

Zobacz także