POLSKA MARKA

Darmowa dostawa od 200 zł

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ PSA? PORADNIK PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA CZWORONOGÓW

Psy uwielbiają rutynę!

Dzięki niej wiedzą, kiedy wrócisz z pracy, o której idziecie na spacer lub czy zbliża się pora posiłku. Stałe pory karmienia wpływają pozytywnie na pracę układu trawiennego i pozwalają psu regularnie się wypróżniać, dlatego warto wiedzieć, ile razy dziennie karmić psa i jaką karmą. W tym artykule podzielimy się wskazówkami, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru i zadbać o zdrowie Twojego przyjaciela.

Po pierwsze należy pamiętać, że częstotliwość posiłków zależy od wieku i wielkości Twojego pupila. Szczenięta i małe psy potrzebują częstszego karmienia, podczas gdy dorosłe psy często mogą mieć dłuższą przerwę między posiłkami. Zaleca się, aby szczenięta były karmione 3 razy dziennie, dopóki nie osiągną wieku sześciu miesięcy. Po tym czasie możesz zmniejszyć częstotliwość posiłków do 2 na dzień (w odstępie 12 godzin), a jeśli Twój pies należy do ras małych lub miniaturowych, możesz zostać przy 3 posiłkach. Niektóre psy dobrze funkcjonują przy jednym posiłku dziennie, jednak może to zbytnio obciążać ich żołądek. Posiłki nie muszą być tej samej wielkości – istotne jest tylko, aby dostarczać psu odpowiednią kaloryczność w ciągu doby.

A co to jest ta odpowiednia kaloryczność?

Zwykle producenci karmy na opakowaniach informują nas, ile powinien jeść pies.

Pamiętajmy jednak, że są to dane orientacyjne – są one dostosowane do zdrowego, dorosłego psa, bez uwzględnienia pewnych czynników mających wpływ na zapotrzebowanie energetyczne, takich jak stopień aktywności, stan zdrowia czy wiek. 

Jeśli chcesz otrzymać bardziej precyzyjne dane, podejdź do tematu indywidualnie i oblicz dzienne zapotrzebowanie swojego psa na energię metaboliczną (DER – Daily Energy Requirement).

Aby to zrobić, najpierw musisz poznać jego spoczynkowe zapotrzebowanie na energię (RER – Resting Energy Requirement). Określa ono ilość kilokalorii potrzebnych psu do zachowania podstawowych funkcji życiowych, takich jak sen, trawienie, czy oddychanie. Obliczysz je używając następującego wzoru:

RER = 70 x masa ciała0,75

Mając RER, teraz możesz obliczyć DER, czyli ilość kilokalorii potrzebnych psu do aktywnego funkcjonowania. 

Do obliczeń wykorzystujemy wzór: 

DER = RER x K,

przy czym współczynnik K, różnić się będzie dla każdego psa, w zależności od poziomu aktywności, wieku, czy stanu zdrowotnego:

Psy dorosłe:

  • Sterylizowane 1,6 x RER
  • Niesterylizowane 1,8 x RER
  • Otyłe, mało aktywne 1,4 x RER
  • Odchudzanie 1,0 x RER
  • W intensywnej terapii 1,0 x RER
  • Odzyskiwanie  masy ciała w okresie rekonwalescencji 1,2-1,4 x RER

Psy pracujące, trenujące:

  • Lekko 2,0 x RER
  • Średnio 3 x RER
  • Ciężko 4-8 x RER

Ciąża:

(niektóre rasy, zwłaszcza duże, mogą mieć większe zapotrzebowanie)

  • Pierwsze 2 trymestry ciąży 1,8 x RER
  • Ostatni trymestr 3 x RER

Laktacja:

  • 1 szczenię 3 x RER
  • 2 szczenięta 3,5 x RER
  • 3-4 szczenięta 4 x RER
  • 5-6 szczeniąt 5 x RER
  • 7-8 szczeniąt 5,5 x RER
  • 9 szczeniąt 6 x RER

Szczenięta:

  • Od odsadzenia do uzyskania 50 % docelowej masy ciała (masy ciała dorosłego psa)  3 x RER
  • 50-80% docelowej masy ciała 2,5 x RER
  • 80-100% docelowej masy ciała 2 x RER

Dzięki tym obliczeniom wiesz już, ile kcal dziennie powinien jeść Twój pies. Teraz sprawdź kaloryczność swojej karmy i dostosuj jej dawkę do potrzeb czworonoga.

Pamiętaj!

Do bilansu kalorycznego wliczamy nie tylko karmę, ale również smakołyki treningowe i każdy kęs, który przypadkiem spadnie Ci ze stołu 😉 Nie zapominaj o tym, jeśli chcesz, aby Twój pies utrzymywał prawidłową wagę.

Stały dostęp do pokarmu – czy to dobry pomysł?

Psy mające stały dostęp do jedzenia łatwo się przejadają, co może prowadzić do wzdęć, a w dłuższej perspektywie do otyłości. Jedzenie stojące cały dzień w misce traci również na wartości w oczach psa, co obniża jego motywację podczas treningów (smakołyki stają się mniej atrakcyjne). Dodatkowo brak regularnych posiłków skutkuje brakiem regularnych godzin wypróżniania – jest to szczególnie kłopotliwe u szczeniaków, które dopiero uczą się załatwiania na zewnątrz. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, stały dostęp do pokarmu nie jest najlepszym pomysłem.

Regularne posiłki o stałych porach dniach i odpowiedniej kaloryczności pomogą Ci lepiej kontrolować żywienie Twojego pupila.

Pamiętaj również, by karmić psa zawsze po aktywności fizycznej, nigdy przed! Karmienie psa przed wysiłkiem może skończyć się niebezpiecznym dla zdrowia i życia skrętem żołądka.

Jeśli chodzi o wybór karmy dla psa, zawsze powinieneś wybierać produkty wysokiej jakości, które zawierają wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Unikaj podawania zwierzęciu resztek ze stołu, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe dla psa związki.

PRODUKTY ZAKAZANE

Do toksycznych dla psów produktów należą: czosnek, cebula, awokado, orzechy makadamia, winogrona, rodzynki, czekolada, kawa, pestki owoców, słodziki. Nie powinniśmy też podawać psu potraw solonych, przyprawionych oraz smażonych. 

Jeśli Twój pies jest na etapie rozwoju i szukasz dla niego odpowiedniej karmy, wypróbuj bezzbożową karmę TAKIPIES o smaku wołowiny. Dzięki odpowiednim proporcjom minerałów i suplementom wspierającym stawy, karma ta jest odpowiednia dla psów już powyżej 8 tygodnia życia!

Wprowadzając nowy rodzaj karmy do diety swojego zwierzaka, rób to stopniowo, aby uniknąć rewolucji żołądkowych. Zacznij od wymieszania niewielkich ilości nowej karmy z obecną karmą i powoli zwiększaj jej ilość, aż zwierzę całkowicie przestawi się na nową żywność. 

Jaką karmę wybrać?

Skoro już wiesz, jak karmić psa, zastanówmy się nad tym, co powinno trafiać do jego miski. Rodzaj karmy, który wybierzesz jest równie ważny, co częstotliwość i ilość karmienia. Może to wpłynąć na zdrowie psa, a tym samym również na długość jego życia. 

Wybieraj karmy z dużą zawartością mięsa

Mięso zawiera dużo cennego białka, witamin z grupy B oraz żelaza, które jest kilkukrotnie bardziej przyswajalne niż żelazo pochodzenia roślinnego. Dodatkowo smak umami, czyli smak mięsny, jest dla psów niezwykle atrakcyjny i często przekonuje nawet najbardziej wybrednych niejadków.

Unikaj zbóż!

Zawierają one substancje antyżywieniowe, które utrudniają przyswajanie składników odżywczych przez organizm. Zboża są też popularnym alergenem i mogą być przyczyną biegunek, osłabienia, wzdęć, czy swędzącej skóry. Dodatki technologiczne (sztuczne barwniki, konserwanty, czy aromaty) również NIE powinny znaleźć się w diecie Twojego czworonoga.

Nie bój się zdrowych dodatków

Takich jak witaminy i minerały, suplementy (np. siarczan chondroityny, glukozamina, kwas Omega-3), prebiotyki MOS i FOS, warzywa. Karma bogata w te elementy pomoże Twojemu psu uzupełnić niedobory, wspierając przy tym jego układ pokarmowy, kostny oraz odpornościowy.

Wypróbuj wysokiej jakości monobiałkowe karmy TAKIPIES, które zawierają aż 65% kaczki, łososia lub wołowiny!

Zawsze dostępna woda

Woda to kluczowy składnik diety wszystkich istot żywych. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, wchłanianiu substancji odżywczych, czy usuwaniu toksyn z organizmu. Niektóre psy spożywają zbyt małą ilość płynów. Już utrata 10-15% wody może być zagrożeniem dla życia psa – podczas odwodnienia cierpi psi układ moczowy, co w konsekwencji może prowadzić nawet do uszkodzenia nerek.

Szacuje się, że pies o masie 10 kg potrzebuje ok. 600 ml wody dziennie, dlatego zadbaj o to, aby Twój pupil miał stały dostęp do czystej i świeżej wody. Nie zapominaj również o regularnym myciu psiej miski, która jest jednym z większych siedlisk bakterii, pleśni i drożdży.

PODSUMOWANIE 

Prawidłowe odżywianie jest niezwykle ważne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu Twojego psa. Odpowiednia dieta nie tylko dostarcza psu niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały, ale również zapewnia mu energię i pomaga utrzymać odpowiednią wagę. Właściwe odżywianie to nie tylko karma, ale również jej ilość i częstotliwość podawania – zadbaj o to, jeśli chcesz, by Twój pies cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata.

Zobacz także

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Każdy czworonóg musi się czasami podrapać i nie powinno budzić to naszych obaw. Problem pojawia się wtedy, gdy pies drapie się zbyt często, a uporczywy