POLSKA MARKA

Darmowa dostawa od 200 zł

Co pies ma na myśli? – czyli psia mowa ciała w pigułce

Choć psy nie powiedzą wprost, jak się czują, komunikują się z nami na wiele innych sposobów – za pomocą uszu, ogona, oczu, czy postawy ciała.

W ten sposób wyrażają swoje emocje i intencje zarówno względem nas, jak i swoich czworonożnych sióstr i braci.

Naszym zadaniem jest nauczyć się te znaki odczytywać; w ten sposób będziemy mogli lepiej zaspokajać ich potrzeby i budować z nimi jeszcze silniejsze więzi.

Jak więc zrozumieć psa?

Jak rozpoznać jego radość, uległość, stres, czy agresję?

JESTEM SZCZĘŚLIWY

Lekko rozchylony, luźny pysk, czasami z wystającym językiem.

Żywe, otwarte lub lekko zmrużone oczy.

Ogon swobodnie merdający, zataczający delikatne okręgi.

Ciało wijące się szybko lub ustawione w charakterystyczny kształt litery C, zwykle opierające się na Twoich piszczelach.

Uszy postawione, ale nie nasłuchujące. Czasem opuszczone, czekające na porcję przyjemnego głaskania.

Brzmi znajomo? To wspaniale! Takie gesty świadczą o tym, że Twój pupil jest naprawdę zadowolony.

Tak wygląda pies spotykający swojego właściciela po dłuższej nieobecności lub cieszący się na nadchodzący spacer. Może tak również witać swoich ulubionych osiedlowych kumpli.

CHCĘ SIĘ BAWIĆ

Psy w bardzo oczywisty sposób wysyłają nam i sobie nawzajem zaproszenie do zabawy; robią to poprzez charakterystyczny ukłon z szeroko rozłożonymi przednimi łapami i uniesionym tyłem ciała. Towarzyszy temu merdający ogon, a czasami rozciągnięte do tyłu kąciki warg.

W ten sposób pies zaczepia Ciebie lub inne psy na spacerze, przygotowując się do przyjaznego ataku na swojego rywala. 

Czasami jednak taki ukłon ma na celu zbudować dystans między psami. Zwierzę może wykonać go wtedy, kiedy w amoku zabawy zbyt mocno trąci łapą swojego przeciwnika i chce mu dać do zrozumienia, że nie ma wobec niego złych zamiarów. 

Pies, który przynosi Ci zabawki, nie pozostawia żadnych wątpliwości – to właśnie Ciebie wybrał na kompana do wspólnych harców.

Nie odrzucaj takiego zaproszenia i postaraj się wygospodarować czas w ciągu dnia na interakcje ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Człowiek nie potrafi wyrazić miłości i pokory bez słów, w sposób tak prosty, jak robi to pies, gdy z opuszczonymi uszami, zwisającymi wargami, przygiętym ciałem i merdającym ogonem wita swojego ukochanego pana”.

Karol Darwin

STRESUJĘ SIĘ

Jest wiele sygnałów niewerbalnych, które wskazują na to, że pies jest zestresowany lub lękliwy.

Zwykle taki zwierzak przyjmuje niską postawę ciała, jakby chciał się schować. Uszy kładzie po sobie, wzdłuż głowy.

Jego oddech jest bardziej płytki, czasami pojawia się ziajanie i dyszenie. Na ziemi możesz zauważyć mokre ślady pocących się łap.

Ogon zestresowanego psa jest skulony, a czasami nawet schowany pomiędzy tylnymi łapami.

ZIEWANIE

Jest to jeden z najczęściej mylnie odbieranych przez nas sygnałów wysyłanych przez psy. W rzeczywistości nie zawsze oznacza, że pies jest senny lub właśnie wybudził się z solidnej drzemki.

Ziewanie należy do tzw. sygnałów uspokajających.

Pies często ziewa wtedy, gdy odczuwa stres, dyskomfort, czegoś się obawia lub po prostu chce wyciszyć swoje emocje np. po intensywnej zabawie.

Czasami poprzez ziewanie psy próbują uspokoić swój entuzjazm, np. gdy czekają na Ciebie przy drzwiach, kiedy szykujesz się na Wasz wspólny spacer.

OBLIZYWANIE SIĘ

To kolejny sygnał uspokajający. Zwierzak oblizuje się wtedy, gdy czuje się niepewnie lub niekomfortowo, np. czekając w poczekalni na wizytę u weterynarza. Oblizywaniem próbuje opanować emocje wywołane przez nową sytuację. 

Psy mogą oblizywać się również w innych sytuacjach – np. na dźwięk otwierania worka z karmą lub po pysznej kolacji. W takim przypadku oblizywanie się raczej nie ma ze stresem nic wspólnego 😉

JESTEM ZŁY

Ciężko jest nie zauważyć postawy agresywnej u psa; jej najbardziej charakterystycznym objawem jest uniesiona górna warga uwydatniająca zęby.

Pies agresywny dodatkowo marszczy nos i niepokojąco warczy. Sierść na kręgosłupie może unieść się w mgnieniu oka, podobnie jak najeżony ogon. Lekko pochylone ciało zwiastuje skok do ataku z użyciem zębów.

Jeśli Twój pies stanie się ofiarą takiego zachowania, natychmiast odejdź z nim od miejsca zdarzenia.

Jeśli to ty spotkasz na swojej drodze takiego psa, pod żadnym pozorem nie utrzymuj z nim kontaktu wzrokowego. Postaraj się powoli wycofać, bez wykonywania gwałtownych ruchów.

PODDAJE SIĘ

Psy, które kładą się na plecach przed swoim właścicielem, pokazują mu nie tylko swoją uległość i oddanie, ale również dają mu do zrozumienia, że czują się przy nim niezwykle bezpiecznie i komfortowo. Nic dziwnego, w końcu w ten sposób odsłaniają one swoje najwrażliwsze części ciała!

Często takiej ekspozycji towarzyszy maślany, zrelaksowany wzrok, domagający się od Ciebie podrapania po trudno dostępnym dla psa miejscu. I chyba każdy opiekun to wie – głaskanie po brzuchu i klatce piersiowej jest dla psa niezwykle przyjemne!

Niektóre psy przewracają się na grzbiet z podkulonym ogonem przed innymi czworonogami. To dowód na podporządkowanie się temu drugiemu, który jest w ich oczach osobnikiem dominującym, postawionym wyżej w hierarchii. Odwracając przy tym wzrok, pies daje znać, że nie podważa autorytetu swojego psiego kolegi.

Zrozumienie psiego języka to niezwykle przydatna umiejętność, która nie tylko pomoże Wam umocnić relację, ale też pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Pies może komunikować wiele emocji na wiele różnych sposobów, ale już zapoznanie się z tymi najbardziej podstawowymi sprawi, że stanie się on dla Ciebie bardziej przewidywalny.

A przecież dobra komunikacja to klucz do sukcesu!

Zobacz także

Bezzbożowa karma dla psa – poznaj jej zalety

W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, jaką karmę wybrać dla swojego psa, aby była odpowiednio zbilansowana i dostarczała mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jednym