POLSKA MARKA

Darmowa dostawa od 200 zł

DLACZEGO TWÓJ PIES NIE CHCE JEŚĆ? PRZYCZYNY I ZAPOBIEGANIE

Czworonogi dzielą się na dwie grupy – te z bezdennym żołądkiem oraz takie, które kręcą nosem na wszystko, co im się podstawia pod nos. Jeśli Twój pupil należy do tej drugiej grupy, to warto zadać sobie pytanie: Dlaczego mój pies nie chce jeść? Brak apetytu u psa może być spowodowany różnymi czynnikami, od problemów zdrowotnych, po dietę.

W tym artykule omówimy te przyczyny oraz wyjaśnimy, co robić, gdy pies nie chce jeść.

BRAK APETYTU A CHOROBA

Podobnie jak ludzie, psy również mogą wykazywać problemy z łaknieniem z powodu stanu chorobowego. Przyczyn może być wiele – choroby układu pokarmowego, choroby wirusowe, zabieg sanacji czy ekstrakcji zębów to tylko jedne z wielu problemów skutkujących brakiem apetytu.

Jeśli Twój pies nagle przestał jeść i jest przy tym apatyczny, to niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem, by skontrolować zdrowie pupila!

Biegunka, wymioty, czy inne trudności z trawieniem również mogą skutecznie zniechęcić Twojego psa do jedzenia. Takie objawy często świadczą o alergii pokarmowej na któryś ze składników obecnej karmy.

BRAK APETYTU A ALERGIA

Alergię pokarmową u psów najczęściej wywołują składniki zawierające białko, zarówno zwierzęce, jak i roślinne. Często jest to gluten zawarty w zbożach (pszenica, owies, jęczmień lub żyto), soja, ryż, ale też kurczak, jagnięcina, czy ryby.

Aby zminimalizować ryzyko alergii pokarmowych, warto podawać psu jak najmniej źródeł białka, gdyż każde z nich ma potencjał do wywołania niepożądanych reakcji. Postaw na proste i krótkie składy – im mniej składników i źródeł białka, tym mniejsze ryzyko trafienia na uczulający psa składnik. 

Jeśli Twój pies jest alergikiem, wypróbuj suchą karmę monobiałkową, czyli taką, która w składzie ma tylko jeden rodzaj białka zwierzęcego.

STRES

Czworonogi kochają rutynę, przewidywalność i powtarzalność, więc każda nowa sytuacja może wywołać u nich silne emocje, które później przekładają się na ich apetyt. Przeprowadzka, zmiana otoczenia, czy pojawienie się nowych osób lub zwierząt w domu mogą powodować stres u Twojego pupila, przez co może on chwilowo odmawiać normalnej ilości posiłku. Jeśli nie towarzyszą temu żadne dodatkowe niepokojące objawy, daj swojemu psu chwilę na adaptację do nowej sytuacji oraz zadbaj o jego komfort i bezpieczeństwo (zwłaszcza podczas snu i posiłku!).

A co, jeśli pies nie chce jeść suchej karmy? Czy karma może mu NIE smakować?

Tak – Twój pies może być bardziej wybredny niż inne czworonogi i po prostu nie przepadać za jedzeniem, które mu serwujesz. W takiej sytuacji spróbuj zmienić karmę na taką, która będzie dla niego smaczna.

Na smakowitość suchej karmy wpływa kilka czynników, takich jak:

– stopień nawodnienia granulek (8-10%)

– tłuszcz (zwłaszcza zwierzęcy)

– duża zawartość mięsa 

– atrakcyjny zapach

– chrupiąca struktura

– odpowiednia wielkość granulek

Jeśli Twój pies jest niejadkiem, wypróbuj karmę TAKIPIES, która zawiera aż 65% kaczki, łososia lub wołowiny. To właśnie wysoka zawartość mięsa, odpowiednia wilgotność, chrupkość i naturalny aromat karmy sprawia, że pokochali ją nawet najbardziej wybredni psi smakosze.

Nie musisz kupować od razu dużego worka – w naszym sklepie internetowym znajdziesz 100-gramowe próbki, które pomogą Twojemu pupilowi wybrać najlepszy dla niego smak!

Dokarmianie i stały dostęp do pokarmu

Czworonogi często celowo nie jedzą swojej karmy, ponieważ za chwilę dostaną „coś lepszego”. Dokarmianie między posiłkami dodatkowo prowadzi do otyłości, a dzielenie się ludzkim jedzeniem w wielu przypadkach jest szkodliwe dla zdrowia psów. Mowa tu o przyprawionych i smażonych daniach oraz tych, które zawierają trujące dla psa składniki: czosnek, cebula, czekolada, kawa, słodziki, rodzynki, pestki owoców, awokado, winogrona, czy orzechy makadamia.

Stały dostęp do pokarmu również sprzyja utracie apetytu. Miska, która bez przerwy jest napełniona jedzeniem traci na atrakcyjności w oczach psa. Czworonóg może w każdej chwili sięgnąć po pokarm, co zmniejsza jego motywację do jedzenia. Ponadto dając psu stały dostęp do jedzenia nie masz kontroli nad tym kiedy i ile je. W taki sposób psy łatwo się przejadają, co może prowadzić do wzdęć, a w dłuższej perspektywie do otyłości.

Jak zachęcić pupila do jedzenia?


Postaw na regularne posiłki o stałych porach dnia

Ustal określone ramy czasowe, w których pies ma możliwość zjedzenia swojego posiłku. Jeśli czworonóg podczas takiego „okna żywieniowego” nie będzie chciał zjeść swojej porcji, to zabierz mu miskę i zaproponuj ją dopiero podczas kolejnego posiłku. Pamiętaj, by między posiłkami unikać dokarmiania psa niczym dodatkowym. 

Jeśli zastanawiasz się, jak długo pies może nie jeść, to uspokajamy – opuszczenie jednego, czy dwóch posiłków w żaden sposób nie wpłynie na zdrowie Twojego pupila. Gdy ten poczuje głód, sam zdecyduje się na jedzenie przy kolejnej, danej mu przez Ciebie okazji.

Zmień formę podania karmy

Od czasu do czasu zaproponuj psu posiłek z maty węchowej lub innej zabawki. Taki gadżet nie tylko zachęca psa do jedzenia, ale również doskonale stymuluje pracę jego mózgu. Już jednorazowa sesja pozwala psu solidnie się zmęczyć, bo podczas niej zaspokaja jedną z najważniejszych swoich potrzeb – potrzebę węszenia.

Spróbuj podać psu posiłek również z ręki (w ramach sesji treningowej)!

Urozmaicaj posiłki

Nawet najlepsza karma jedzona bez przerwy może w pewnym momencie się znudzić. „Dosmaczaj” od czasu do czasu posiłek psa, dodając do niego odrobinę wody, oleju rybnego, gotowaną marchewkę, kalafior, czy dynię

Jeśli Twój pies nie ma żadnych problemów żołądkowych i możesz eksperymentować z różnymi rodzajami mięsa w składzie, zachęcamy Cię do zmiany smaku karmy co worek. W naszym sklepie znajdziesz 3 warianty smakowe – kaczkę, łososia oraz wołowinę. Możesz kupić je w zestawie, dzięki któremu Twój pies będzie cieszył się większą różnorodnością w swojej diecie.

Pies nie chce jeść tylko pije wodę – co może być przyczyną?

Zwiększone pragnienie podczas upałów nie powinno nikogo dziwić – pies latem może wypijać więcej wody niż zimą w celu ochłodzenia się i odpowiedniego nawodnienia. 

Jednak nagłe i nadmierne picie wody może być sygnałem, że coś jest nie tak z jego zdrowiem. 

Jedną z możliwości jest cukrzyca, która powoduje zaburzenia w przetwarzaniu cukru w organizmie psa, w rezultacie czego pies odczuwa silne pragnienie.

Inną potencjalną przyczyną może być choroba nerek. Niewydolność nerek może prowadzić do utraty zdolności do zatrzymywania wody w organizmie, co również skutkuje nadmiernym pragnieniem.

Choroby wątroby również mogą wpływać na metabolizm wody u psa. Jeśli wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, organizm próbuje kompensować utratę wody, co prowadzi do zwiększonego poboru przez psa.

Jeśli pies nagle wypija znacznie więcej wody, niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem. Lekarz przeprowadzi dokładne badania, zdiagnozuje przyczynę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

PODSUMOWANIE

Niechęć do jedzenia to przypadłość wielu psów i problem wielu właścicieli. Jeśli Twój pies traci apetyt, ważne jest, abyś dokładnie przeanalizował jego dietę i tryb życia oraz skonsultował się z weterynarzem w celu wykluczenia potencjalnych chorób.

Stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych, unikanie stresu oraz zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu mogą pomóc zwiększyć apetyt Twojego psa, a na dłuższą metę poprawić jego zdrowie i samopoczucie.

Zobacz także

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Nauka czystości u szczeniaka to kluczowy etap w jego wychowaniu. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, który pomoże Ci w tym procesie. Dlaczego nauka czystości jest ważna?