POLSKA MARKA

Darmowa dostawa od 200 zł

Dlaczego Twój pies źle się zachowuje?

Psy to wspaniałe istoty, ale nie wszystkie stanowią książkowy przykład dobrego zachowania. Niektóre gryzą meble, inne uciekają na spacerach lub skaczą na ludzi.

Wielu właścicieli chce jak najszybciej zlikwidować niepożądane zachowanie, nie zastanawiając się nawet, skąd ono się bierze. Jednak żeby skutecznie usunąć problem, najpierw trzeba znaleźć jego przyczynę.

Oto 5 powodów, dla których Twój pies może się źle zachowywać:

Zbyt mało ruchu

Czy wiesz, że główną przyczyną problemów behawioralnych u psów jest nuda i brak ruchu?

Każdy pies musi dać upust swojej energii. Dla jednych oznacza to 20-minutowy spacer, dla drugich 2-godzinne bieganie. Jeśli Twój pies jest nieposłuszny, spróbuj wygospodarować odrobinę więcej czasu na jego aktywność fizyczną.

Psy czerpią największą satysfakcję z bezpośredniej zabawy z człowiekiem, więc świetnym sposobem na zmęczenie psa będzie nauczenie go aportowania. Taka zabawa nie wymaga większego wysiłku z Twojej strony, a z pewnością rozładuje psie baterie na dobrych parę godzin. I wilk syty i owca cała!

Zmiana otoczenia

Miejsce ma znaczenie. Twój pies jest posłuszny w zaciszu Waszego domu? To świetnie! Ale czy jego zachowanie nie zmieniłoby się np. w parku miejskim, w którym roi się od nowych bodźców zapachowych, słuchowych i wzrokowych?

Psy, tak jak ludzie, potrzebują czasu, by dostosować się do nowego otoczenia. Nie ma się więc co dziwić, gdy pies traci głowę, widząc po raz pierwszy w życiu wiewiórkę. Obcy teren może początkowo budzić wiele ekscytacji, ale regularne odwiedzanie takich miejsc i trenowanie tam ważnych dla ciebie komend może przynieść spektakularne efekty. Nawet w towarzystwie biegających gryzoni 😉

Brak socjalizacji

Okres szczenięcy (zwłaszcza między 6 a 14 tygodniem życia) to szczególnie ważny czas w życiu psa, w którym powinien mieć możliwość nabywania nowych doświadczeń. Trzymanie psa pod przysłowiowym kloszem może skutkować w przyszłości stanami lękowymi, czy agresją. By tego uniknąć, pozwól mu przywitać się z innymi psami na spacerze, zapoznaj go z dźwiękiem odkurzacza, zabierz go na przejażdżkę komunikacją miejską. Daj mu poznawać świat powoli i upewnij się, że wszystko przebiega w bezstresowej atmosferze zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psiaka.

Geny

Wiele behawiorystów szacuje, że zachowanie psa jedynie w 20% zależy od genów. Na te geny składają się zarówno cechy charakteru przekazane z pokolenia na pokolenie, jak i przynależność do danej rasy. Wiele osób jednak popełnia błąd, całkowicie zrzucając winę za złe zachowanie psa na rasę, do której przynależy. Nie zapominajmy o pozostałych 80%, które stanowi przede wszystkim sposób wychowania go przez człowieka.

Problemy zdrowotne

Czasami pies zachowuje się niepokojąco, mimo że w jego życiu nie zaszła żadna gwałtowna zmiana. Ni stąd, ni zowąd zaczyna wyć, warczeć, lub atakować inne osoby. Czasami załatwia się w domu, mimo że od lat jest uczony, gdzie jest jego toaleta. Niestety może to oznaczać, że Twojemu psu coś dolega i w takiej sytuacji udanie się do weterynarza będzie jedynym słusznym wyborem.

Podsumowanie

Pies jest w dużej mierze lustrzanym odbiciem swojego właściciela. Jego dobre sprawowanie to przede wszystkim wynik Twojego zaangażowania i wielu żmudnych godzin wspólnej nauki. Twój pies zachowuje się inaczej, niż byś tego chciał? Zastanów się, skąd się to zachowanie bierze i co możesz zrobić, by zlikwidować jego źródło. Jeśli odpowiednio się w to zaangażujesz, to wspaniałe rezultaty przyjdą szybciej, niż myślisz. I pamiętaj – cierpliwość to klucz do sukcesu!

Zobacz także