POLSKA MARKA

Darmowa dostawa od 200 zł

Jak przygotować domowników na pojawienie się czworonoga? – czyli dzieci, koty i psy pod jednym dachem

Słowo się rzekło! Zdecydowałeś, że w Twoim domu pojawi się nowe czworonożne stworzenie. Przeczytałeś kilka poradników, przygotowałeś wyprawkę dla szczeniaka i wydaje Ci się, że nic nie może Cię już zaskoczyć.

Niestety Twoje rzetelne przygotowanie to nie wszystko. Przybycie malucha do nowego domu do dla niego ogromny szok, dlatego bardzo ważne jest, aby w tym procesie wspierali go również inni domownicy. Trudność pojawia się wtedy, gdy w domu są małe dzieci, koty lub inne psy, które nie mają pojęcia, jak zachować się w nowej sytuacji.

Jak w takim razie przygotować ich na pojawienie się nowego lokatora? O czym należy pamiętać, by każdy mógł poczuć się w domu bezpiecznie i komfortowo?

PIES I DZIECKO

Dziecko wychowujące się w domu z psem może czerpać z jego obecności wiele korzyści. Zwierzę pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka, ucząc go empatii, wrażliwości i odpowiedzialności za żywą istotę. Aby jednak mogli oni nawiązać właściwą relację, warto już na samym początku nauczyć malucha paru podstawowych zasad obcowania z psem.

PIERWSZE WRAŻENIE

Pierwsze spotkanie psa z dzieckiem może być kluczowe dla ich relacji w przyszłości, dlatego odpowiednio przygotuj na nie swojego malucha. Niech dziecko usiądzie w bezpiecznej odległości i poczeka, aż pies sam do niego podejdzie. 

Dobrym krokiem na przełamanie lodów będzie rzucenie psu przysmaku – to najprostsza droga do zdobycia psiego zaufania. W ten sposób czworonóg uczy się pozytywnie kojarzyć kontakt z dzieckiem. Gdy pies zdecyduje się podejść, dajmy mu chwile na obwąchanie nowego kolegi. 

Po takim zapoznaniu śmiało można przejść do głaskania (najlepiej od boku, a nie od góry po głowie, tak jak intuicyjnie robi to większość osób). Warto wcześniej wytłumaczyć dziecku, że wszelkiego rodzaju gwałtowne ruchy, krzyki i piski mogą tylko wystraszyć szczeniaka i tym samym zrazić go do nowo poznanej osoby.

CO MOJE, TO NIE TWOJE

Młody piesek będzie prawdopodobnie gryzł wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgu swoich zębów. O ile prawdopodobnie Ty jesteś w stanie to zrozumieć, tak Twojemu dziecku widok zniszczonej zabawki może sprawić dużo przykrości. 

Zanim pies nauczy się rozróżniać swoje zabawki od zabawek dzieci minie trochę czasu, dlatego warto uprzedzić malucha, aby swoją własność chronił przed ciekawskim czworonogiem. 

Kolejną kwestią jest dzielenie się jedzeniem. Psy uwielbiają podjadać dzieciom pokarm z talerza. Co ciekawe, dzieci zazwyczaj nie protestują i bez problemu dzielą się posiłkiem z czworonogiem. Miej to na uwadze, jeśli chcesz uniknąć takiego zachowania w przyszłości. Upewnij się również, że dziecko nie przeszkadza psu podczas posiłku, czy odpoczynku, gdyż takie zachowanie bardzo łatwo może zdenerwować pupila.

TYLKO DELIKATNIE

Wielu rodziców może przyznać, że dzieciom czasem brakuje wyczucia, a ukochane pupile często padają tego ofiarą. Zdarza się, że maluchy łapią psa za ogon, wkładają mu palce do oka lub szczypią w uszy, aby w ten sposób rozpocząć zabawę. Licz się z tym, że Twój pupil też ma swoje granice. Takie zachowanie nie jest dla niego przyjemne i może skończyć się okazaniem agresji.

Wytłumacz dziecku, jak pies lubi być dotykany, a jakie gesty sprawiają mu ból czy dyskomfort.

Pamiętajmy również, że rozwijające się, miękkie i podatne na urazy chrząstki szczeniaka nie są jeszcze gotowe na szalone harce. Pokaż maluchowi, jak powinien bawić się z czworonogiem. Dobrze sprawdzi się tu zabawa w parterze, np. turlanie piłki po ziemi.

Nie pozwalaj dziecku na noszenie psa na rękach, albo stawianie go na meblach, z których łatwo może spaść i zrobić sobie krzywdę.

Nadzoruj każdą taką zabawę, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dziecku, jak i psu.

PIES I KOT

W wielu kulturach na całym świecie pies i kot postrzegani są jako najwięksi wrogowie. Co się okazuje, relacja międzygatunkowa wcale nie musi być taka zła. Zwierzęta te nie tylko z łatwością uczą się ze sobą żyć, ale też często stają się najlepszymi przyjaciółmi. Aby tak się stało, już od samego początku potrzebna jest tu Twoja pomoc.

ZAPACH PRAWDĘ CI POWIE

Węch to podstawowe narzędzie komunikacji i największe źródło informacji dla obu zwierząt. Zanim dojdzie do pierwszego spotkania nowych współlokatorów, warto zapoznać ich wzajemnie ze swoim zapachem. Nowo przybyłego psa umieść w oddzielnym pokoju i daj mu do powąchania jakąś kocią własność (np. kocyk, na którym doskonale osadził się koci zapach). Podczas zapoznawania go z wonią mruczka nagradzaj psa smakołykami, aby ten wyrobił sobie pozytywne skojarzenie z nowym kolegą. Możesz również wprowadzić psa do pokoju, w którym przebywał kot, aby ten mógł spokojnie obwąchać kocie zakamarki. To samo zrób z kotem. Gdy wychodzisz z psem na spacer, zaproś futrzaka do „psiego”pokoju i daj mu się oswoić z nowym zapachem. 

Jeśli zarówno pies, jak i kot dobrze reagują na swój zapach, możesz przejść do kolejnego kroku adaptacji. 

SOCJALIZACJA CZY IZOLACJA?

Pierwszym krokiem do prawidłowej socjalizacji zwierząt jest ich odpowiednia izolacja. Podczas pierwszego kontaktu zadbaj o to, aby zwierzęta poznały się w bezpiecznej od siebie odległości. W momencie spotkania niech pies będzie na smyczy, a kot w swojej klatce lub transporterze. Pozwól im wzajemnie się obwąchać. Jeśli zwierzęta nie wykazują żadnych objawów agresji lub strachu (pies nie szczeka, nie pokazuje zębów, a kot nie syczy i nie jeży sierści), to możemy powoli uwolnić zwierzęta, cały czas kontrolując sytuację. Podczas takiej sesji przydadzą ci się smakołyki, którymi możesz nagradzać zwierzęta za dobre sprawowanie.

Bardzo ważne jest, aby kot miał gdzie uciec w przypadku napiętej sytuacji. Parapety, szafki, czy wysokie półki stanowią dla niego bezpieczny azyl, do którego pies nie będzie miał dostępu.

Przed pierwszym spotkaniu warto również przyciąć kocie pazurki (tak na wszelki wypadek 🙂 )

NIC NA SIŁĘ

Nawet jeśli pierwsze spotkanie dwóch zwierzaków zakończy się sukcesem, to wcale nie oznacza, że dalsze poznanie nie przysporzy Wam kłopotów. Pies i kot to dwa zupełnie inne gatunki, które mają zupełnie inny system komunikacji, tryb życia i upodobania. Psie gesty świadczące o zachęcie do zabawy mogą okazać się dla kota gestami ostrzegawczymi, sugerującymi o złych intencjach czworonoga.  

Nie przyspieszaj na siłę – daj im czas na zapoznanie się z nową sytuacją i ich odmiennymi zwyczajami. Zadbaj o to, aby każdy miał swoje miejsce na odpoczynek, posiłek, czy zabawę. Jedyne, co możesz zrobić, to zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest, aby przez pierwsze tygodnie wspólnego życia mieć je ZAWSZE pod kontrolą.

PIES I PIES

Dla wielu miłośników psów jeden czworonóg to za mało. Często decydujemy się na kolejne zwierzę, aby zapewnić temu pierwszemu towarzystwo – w końcu nawet najlepszy właściciel nie jest w stanie poświęcać swojemu psu 100% uwagi 24 godziny na dobę.

Psy mieszkające pod jednym dachem mogą zbudować między sobą bardzo mocną więź na długie lata. Aby tak się stało, musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

GRUNT TO NEUTRALNY GRUNT

Pierwsze spotkanie nowych kolegów zaplanuj w miejscu, którego żaden z psów nie traktuje jak swoje terytorium. Pamiętaj, aby przed takim spotkaniem oba psy miały zapewnioną odpowiednią do ich wieku i możliwości dawkę aktywności. Wybiegany pies jest o wiele mniej skłonny do agresji i łatwiej jest go kontrolować. Podczas pierwszego kontaktu przypilnuj, aby oba psy były na smyczy. Daj im chwilę na wzajemne obwąchanie. Jeśli spotkanie zakończy się sukcesem i pieski nie zareagują negatywnie na swoją obecność, to ten sam schemat możesz przenieść do Waszego domu. Jeśli i ta próba zakończy się sukcesem, możesz puścić czworonogi ze smyczy.

NIE DAWAJ POWODÓW DO ZAZDROŚCI

Pies rezydent prawdopodobnie zdążył przywyknąć, że 100% Twojej miłości jest przelewane właśnie na niego. Teraz do domu wkracza „konkurencja”, która może odebrać mu część przywilejów. Twoim nadrzędnym zadaniem będzie pokazanie mu, że obecność nowego czworonoga nic nie zmienia w Waszych relacjach.

Ustal konkretne zasady i egzekwuj je jednocześnie od obu psów. Nagradzaj smakołykami zarówno jednego, jak i drugiego psa. Podczas zabawy poświęcaj obu psom tyle samo uwagi. Niech Twoje spacery z psem rezydentem nie ulegną zmianie tylko dlatego, że pojawił się nowy domownik.

PORZĄDEK MUSI BYĆ

Gdy przyprowadzisz nowego psa do domu, upewnij się, że zabawki psa rezydenta są schowane, a dostęp do jego misek jest zablokowany. Psy bardzo nie lubią, gdy ktoś obcy wkracza na ich teren i interesuje się ich dobytkiem.

Każdy z psów musi mieć swoje miejsce na relaks, jedzenie, czy zabawę. Staraj się nie zmieniać przyzwyczajeń pierwszego domownika tylko dlatego, że w domu pojawił się szczeniak. To nowy pies ma się dostosować do starego, a nie stary do nowego.

Energiczne i ciekawskie maluchy często prowokują dorosłe psy do zabawy. Podgryzanie i zaczepianie jeden drugiego jest w tym przypadku całkowicie naturalne (oczywiście do pewnego stopnia). Czasami starszy pies może warknąć na nieokrzesanego malucha, aby ustawić go do pionu i tu również nie powinieneś się obawiać; czasami trzeba dać psom trochę swobody, by mogły one ustalić swoje indywidualne granice. Grunt to kontrolować sytuację i nie pozwolić, aby takie pogróżki posunęły się za daleko.

PODSUMOWANIE

Kluczem do stworzenia dobrej relacji zarówno międzygatunkowej, jak i w obrębie jednego gatunku jest stopniowe oswajanie ze sobą domowników. Pamiętaj, że to ty jako opiekun jesteś odpowiedzialny za budowanie między nimi dobrych więzi i tylko zdrowy rozsądek i czujne oko pozwoli Ci odnieść sukces. 

Jeśli szczeniak zostanie zaakceptowany przez cała rodzinę, to czas skupić się na najtrudniejszej kwestii, czyli na jego odpowiednim wychowaniu. 

Nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź nasze porady dla początkujących psiarzy (link)

Zobacz także