W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do tego, jakie produkty lądują w naszym koszyku sklepowym. Czytamy etykiety i jak ognia unikamy długich list pełnych tajemniczo brzmiących składników.
Jednocześnie coraz bardziej dbamy o nasze zwierzęta domowe – traktujemy je jak członków rodziny, na których zdrowiu i szczęściu potwornie nam zależy.
Zastanawiamy się jaka karma będzie najlepsza nie tylko pod kątem smaku, ale również pod kątem substancji odżywczych.
Ale co to oznacza w praktyce?
Jaką karmę dla psa wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej karmy dla psa?
Postaw na mięso
Diety roślinne nie są stworzone dla psów, dlatego pamiętajmy, że mięso powinno być zawsze na pierwszym miejscu w składzie.
Szukajmy więc karmy z dużą zawartością mięsa, bo ma ono wiele korzyści dla zdrowia naszych czworonogów.
Cechuje się ono przede wszystkim wysoką wartością biologiczną, co oznacza, że zawiera ono niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Mięso to bogactwo cennego białka, witamin z grupy B oraz żelaza, które jest kilkukrotnie bardziej przyswajalne niż żelazo pochodzenia roślinnego.
Dodatkowo smak umami, czyli smak mięsny odczytywany przez kubki smakowe psa, jest dla niego niezwykle atrakcyjny. Z tego względu karma dla wybrednych psów powinna być bogata w mięso.
Myślisz, że Twój pies jest niejadkiem? A może po prostu jego karma nie ma wystarczająco dużo mięsa w składzie?
Unikaj zbóż
Zboża nie dla każdego psa są szkodliwe.
Nie zmienia to jednak faktu, że zawierają one związki fitynowe, czyli substancje antyżywieniowe, które utrudniają przyswojenie składników odżywczych przez organizm.
A przecież pożywienie powinno stanowić paliwo do działania i czerpania radości z życia, a nie bezużyteczną masę do chwilowego zaspokojenia głodu, prawda?
Zboża są również popularnym alergenem, dlatego często są przyczyną biegunek, osłabienia, wzdęć, czy swędzącej skóry. A tego nikt z nas dla swojego psa nie chce, dlatego dbajmy o psie przewody pokarmowe i zastanawiając się jaką karmę dla psa wybrać, wybierajmy te bez zbóż.
Będąc przy alergenach, warto wspomnieć o kurczaku. Drób równie często uczula nasze psy, wywołując wiele niepożądanych reakcji, takich jak wymioty, czy alergie skórne.
Jeśli więc szukasz karmy dla psa alergika, wybieraj karmy bez zbóż i bez kurczaka.
Nie bój się dodatków
Oczywiście tylko tych dobrych. Pokarm dla psów może być często niedoborowy w pewne substancje odżywcze, dlatego najlepsza karma dla psa to ta, która zawiera dodatkowe witaminy, minerały i suplementy.
Doskonałym dodatkiem do karm są również prebiotyki, które wspomagają mikroflorę przewodu pokarmowego.
W składach możemy również znaleźć podejrzanie brzmiące nazwy, takie jak siarczan chondroityny, glukozamina, czy nie wszystkim jeszcze dobrze znany kwas hialuronowy. Te substancje odpowiadają za ochronę chrząstki stawowej i polecane są w szczególności wśród ras dużych i olbrzymich.
Jakich dodatków unikać w karmie?
Przede wszystkim dodatków technologicznych, które stosowane są przy produkcji wielu karm gotowych.
Karma bez sztucznych barwników i konserwantów będzie tutaj dobrym wyborem.
Karma monobiałkowa
Czyli taka, która w składzie ma tylko jedno źródło białka zwierzęcego.
Karma monobiałkowa będzie doskonałym rozwiązaniem dla psów, które są uczulone na konkretne mięso oraz dla tych, u których chcemy wyeliminować potencjalne alergeny z diety.
Jeśli nie masz pewności co do tego, że Twój pies toleruje każdy rodzaj mięsa, wybór karmy monobiałkowej będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Na rynku masz wiele opcji: karma z łososiem, karma z wołowiną, karma z kaczką – twój pies na pewno znajdzie coś dla siebie.
Doceń warzywa
Same dodatki w postaci witamin i minerałów nie wystarczą, jeśli karma nie dostarczy nam odpowiedniej porcji warzyw.
Są one w większości niskokaloryczne, dlatego stanowią dobry element diety psów walczących z otyłością. Surowce pochodzenia roślinnego są cennym źródłem substancji biologicznie czynnych, które wspomagają organizm w walce z chorobami oraz jej skutkami.
Bez wątpienia warzywa, zaraz po mięsie, powinny zająć honorowe miejsce w karmie dla psa i jego misce.
WIEK MA ZNACZENIE
Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem rosnącego pieska, musisz wiedzieć, że ma on nieco inne potrzeby żywieniowe niż dorosły czworonóg.
Karma dla szczeniaka musi odpowiadać bieżącym potrzebom młodego organizmu, a nieprawidłowe żywienie na wczesnym etapie życia psa może być przyczyną wielu chorób, m.in. układu kostno-stawowego.
Zastanawiasz się zatem, jaka karma jest najlepsza dla szczeniaka?
WOŁOWINA od TAKIPIES, dzięki odpowiednim proporcjom wapnia i fosforu oraz związkom wspierającym kości i stawy (glukozamina i siarczan chondroityny), będzie idealnym rozwiązaniem dla młodych i rosnących psów (link do sklepu).
Podsumowanie
Znalezienie idealnej karmy nie jest łatwe. Im więcej rodzajów i smaków oferuje polski rynek, tym ciężej jest nam podjąć właściwy wybór jaką karmę wybrać.
Najważniejsze w tym wszystkim jest nie wpaść w podstępne sidła marketingu, które mydlą nam oczy zdjęciami szczęśliwych psów i barwnymi opakowaniami.
To co dla nas najbardziej istotne, to skład z tyłu etykiety, a wiedza o tym, na co należy zwracać uwagę, to połowa sukcesu.