POLSKA MARKA

Darmowa dostawa od 200 zł

Wybór odpowiedniego dla siebie psa – na co zwrócić uwagę?

W naszym poprzednim artykule znajdziesz kilka pytań, które pomogą Ci ustalić, czy jesteś gotowy na powiększenie rodziny o czworonożnego przyjaciela.

Teraz warto zastanowić się, jaki pies będzie dla Ciebie najlepszą opcją.

Oto jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego dla siebie psa:

WIEK

Wiele osób marzy o szczeniaku.. i jest to całkiem zrozumiałe. Piesek jest z nami od małego i to z nami poznaje świat, w którym z reguły zostaje dłużej niż dorosły pies. 

Pamiętajmy jednak, że szczeniak wymaga pracy u podstaw – od nauki załatwiania się na zewnątrz, po socjalizację z innymi psami, czy poznawanie podstawowych komend. Taki maluch, przychodząc na świat, nie wie zupełnie nic i potrzebuje człowieka, który go przez to życie odpowiednio przeprowadzi.

Plusem wychowywania szczeniaka jest to, że możesz zapobiegać złym nawykom, zanim te w ogóle się pojawią.

Z dorosłymi psami jest trochę inaczej. Prawdopodobnie nie będą wymagały pracy na każdej płaszczyźnie, lecz złe nawyki wypracowane przez lata będzie o wiele trudniej zlikwidować. 

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na szczeniaka, czy na dorosłego psa, każda taka decyzja wymaga od Ciebie dużego zaangażowania.

WIELKOŚĆ

Wielkość psa w żadnym stopniu nie wpływa na jego osobowość. Jest jednak kilka kwestii, w których ma ona znaczenie.

Po pierwsze większe psy potrzebują zazwyczaj więcej miejsca do zabawy i aktywności, podczas gdy małe mogą wybawić się na mniejszym terenie.

Ale spokojnie! Nie ma to nic wspólnego z wielkością Twojego mieszkania. Jeśli zapewniasz psu odpowiednią przestrzeń i wysiłek fizyczny w ciągu dnia, to nawet 40-kilogramowy owczarek będzie się czuć swobodnie w kawalerce.

Na co jeszcze wpływa wielkość psa?

Między innymi na długość jego życia. Badania wykazują, że małe psy przeważnie żyją dłużej (np. Chihuahua może żyć nawet 18 lat!).

Kolejną kwestią są finanse. Wiadomym jest, że im większy pies, tym  wydatki z nim związane będą większe. Taki psiak więcej je (dla przykładu porównaj dawkowanie karmy RAWI dla psa o wadze 5 kg i 40 kg – klik), a jeśli zabierasz go na mycie/czesanie to cena takiej usługi będzie proporcjonalna do jego wielkości.

Ostatnią ważną kwestią związaną z wielkością psa jest podróżowanie. Z małymi psami możesz podróżować taniej i bardziej komfortowo. Przykładowo: w pociągu mały psiak ma darmowy przejazd (o ile umieścisz go w odpowiednim transporterze), natomiast duży pies, który do podróżnej torby nie wejdzie, musi mieć swój własny bilet.

RASA

Wiele osób przywiązuje zbyt dużą wagę do cech danej rasy i na ich podstawie decyduje się na konkretnego psa. 

Faktycznie, rasa do pewnego stopnia determinuje pewne zachowania, ale nie dajmy ponieść się stereotypom.

Ostatecznie to wychowanie psa przez swojego właściciela w głównej mierze wpływa na jego przyszłe zachowanie. Innymi słowy – to człowiek staje się fundamentem psiej osobowości, a pies staje się odzwierciedleniem swojego człowieka.

Wybór konkretnej rasy pozwoli nam przede wszystkim ustalić takie kwestie jak docelowy wygląd psa, jego wielkość, potrzeby, czy najczęściej występujące choroby/dolegliwości.

Znaczenie ma również użytkowość danej rasy, czyli cel, w jakim dana rasa pierwotnie była stworzona. Jeden pies do szczęścia potrzebuje więcej biegania, drugi tropienia, trzeci kąpieli w zbiornikach wodnych.

Jeśli marzysz o konkretnym psie, zapoznaj się z opisem rasy i zastanów się, czy Twój tryb życia pozwoli Ci sprostać jego przeznaczeniu.

Czy rasowy pies to jedyny słuszny wybór? Oczywiście, że nie. W schroniskach jest mnóstwo kundelków, które czekają na swój dom i są gotowe dać nam tyle miłości, co nie jeden piesek z hodowli. Dodatkowo mieszańce są na ogół zdrowsze, gdyż znacznie rzadziej występują u nich pewne choroby (np. dysplazja czy atopia).

Jedynym minusem takiej decyzji jest to, że nie jesteśmy w stanie określić, ze skrzyżowania jakich ras taki pies powstał. Jeśli jednak jesteśmy gotowi zaspokoić potrzeby czworonoga bez względu na to, jaka krew płynie w jego żyłach, to na pewno piesek ze schroniska będzie dobrym pomysłem.

PŁEĆ

Ludzie mają w zwyczaju przypisywać konkretne cechy do konkretnej płci. Często słyszymy:  „pies jest bardziej niezależny”, „suka jest łagodniejsza” itp.

Nie traktujmy tego jako pewnik. Zarówno ludziom, jak i psom, nie powinniśmy przypisywać konkretnych cech charakteru ze względu na płeć. W końcu nie wszystkie dziewczynki lubią bawić się lalkami, a nie wszystkich chłopców fascynują samochody.

Są jednak kwestie, o których warto wiedzieć, decydując się na konkretną płeć. 

Psy będą większe i silniejsze od suk tej samej rasy. Co za tym idzie, mogą być bardziej pewne siebie i w konsekwencji mogą okazać się lepszymi stróżami podwórka.

Niekastrowana suka będzie doświadczać dwa razy do roku cieczki. Nie tylko będzie brudzić w mieszkaniu, ale również Wasze spacery będą sporym wyzwaniem, gdyż będzie ona przyciągać wielu adoratorów. W tym okresie może być również bardziej niesforna.

Cieczka nie dotyczy jednak jedynie właścicieli suczek. Jeśli zdecydujesz się na samca, a w pobliżu znajdzie się jakaś samica z cieczką, pies może przysporzyć Ci wielu problemów.

POZIOM ENERGII

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, rasa nie determinuje osobowości, ale są pewne tendencje wśród ras w zapotrzebowaniu na energię, które w dużej mierze łączą się z ich pierwotną użytkowością.

Osoba, która prowadzi siedzący tryb życia, nie powinna decydować się na pracującą rasę północną (np. husky). Z kolei dla osoby bardzo aktywnej, która lubi górskie wspinaczki, mops może nie być najlepszym pomysłem. 

Zdarza się również, że psy tej samej rasy mają różny temperament. Aby więc nie bazować w pełni na rasie, warto dowiedzieć się jacy byli rodzice psa; to może dużo powiedzieć nam o naszym potencjalnym pupilu.

Zanim przygarniesz psa ze schroniska lub zabierzesz od hodowcy, dowiedz się, jak pies zachowuje się na co dzień. Czy jest energicznym psiakiem wiecznie ganiającym za piłką, czy raczej lubi odpoczywać w cieniu drzewa?

Poznaj te odpowiedzi i na ich podstawie dopasuj psa do swojego stylu życia

PODSUMOWANIE

Mamy nadzieję, że wymienione przez nas kryteria pomogą podjąć Ci dobrą decyzję. Nie zapominaj jednak, że każdy pies jest inny i nie da się w 100% przewidzieć, jakim stworzeniem okaże się Twój pupil.

Ostatecznie to sposób, w jaki go wychowasz, odegra tutaj główną rolę. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, przeczytaj nasze porady dla początkujących psiarzy.

Zobacz także